Jak ograniczyć piractwo Twoich materiałów o 70%?

Jeśli sprzedajesz wiedzę i chcesz ograniczyć piractwo Twoich materiałów – czytaj dalej.
Poznasz niezwykłą strategię, dzięki której doprowadzisz piratów do szaleństwa, co zwiększy ilość zakupów Twoich materiałów. Moi klienci, którym o niej opowiedziałem stwierdzili, że powinienem ją sprzedawać. Mimo to zdecydowałem upublicznić ją za darmo, także dlatego, aby wytrącić z rąk kolejny argument zwolennikom ACTA itp. rozwiązań.

Jest to bardzo nietypowa strategia, jednak wierzę, że szybko docenisz jej zalety, ponieważ jest także banalnie prosta w wdrażaniu. W minimalnej wersji możesz zlecić ją do wykonania każdemu studentowi za łączną kwotę kilkudziesięciu złotych.

Opiera się ona na całkowicie odmiennej – niż zazwyczaj spotykana – logice. Otóż zamiast ograniczać rozpowszechnianie swoich materiałów…

Twoim zadaniem będzie sprawić, aby piracka wersja Twojego materiału była ogólnodostępna i łatwa do odnalezienia w serwisach warezowych.

Tak, z Twoim wzrokiem wszystko jest w porządku! Twój materiał powinien być ogólnodostępny i łatwy do odnalezienia w Sieci. Jest tylko jedno ALE:

Rozpowszechniasz tzw. fake, czyli falsyfikat pełnej wersji materiału w wielu kopiach i na różnych serwisach zawierających pirackie pliki.

Tym samym doprowadzasz potencjalnego pirata do kapitulacji po długich godzinach bezskutecznych poszukiwań. Wówczas staje on przed wyborem – kupić oryginalny materiał lub zrezygnować z niego całkowicie.

Chciałbym powiedzieć, że jest ona moim pomysłem… Niestety tak nie jest. Podejrzałem ją od wytwórni filmowych, które przed premierą filmu publikują i pozycjonują w Google ogromną ilość fake’ów w rodzaju Nazwa Filmu Online. Dzięki tej strategii znacznie ograniczają ich piractwo w czasie, gdy film jest wyświetlany w kinach. Zapewne domyślasz się jak mocno wpływa to na zwiększenie rentowności produkcji.

 

Omówmy więc tę strategię na przykładzie ebooka, książki oraz materiału video i serwisu Chomikuj.pl, dzięki któremu rozprowadzane jest 99% pirackich wersji materiałów edukacyjnych w polskim Internecie.

eBook

Popularnym zabiegiem marketingowym jest obecnie dostarczanie okrojonej wersji książki (jednego – dwóch rozdziałów) za darmo. Natomiast są one objętościowo (ilość stron i pojemność wyrażana w megabajtach) wyraźnie mniejsze od pełnych wersji publikacji. Za pomocą tych parametrów potencjalny pirat szybko zweryfikuje czy wersja książki, którą widzi jest próbką czy pełnowartościowym materiałem. Twoim zadaniem jest wprowadzić go w błąd.

Tworzysz więc publikację o identycznym – w porównaniu do pełnej wersji – rozmiarze.

Fake różni się tym od oryginału, że zawiera wielokrotnie powielony rozdział promocyjny. Następnie nazywasz go Nazwa Twojej Książki (Pełna Wersja).pdf i publikujesz w kilku miejscach.

Książka

Jeśli Twoja książka nie została wydana w wersji elektronicznej prawdopodobnie jest rozpowszechniania jako skan. Tu robisz podobnie. Skanujesz pierwsze, dajmy na to 30 stron książki. W przypadku grubszej pozycji będzie to na ogół okładka, spis treści, podziękowania, wstęp i dajmy na to pierwszy rozdział. Na ogół nie jest to najbardziej wartościowa wiedza. Następnie powielasz zeskanowany materiał identycznie jak w powyższym przypadku i zapisujesz jako PDF.

Rozprowadzanie zeskanowanych fake’ów ma jeszcze jedną zaletę:
dużo ważą, a transfer kosztuje :)

W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby materiał ważył jak najwięcej, ponieważ omawiany serwis pozwala na podgląd jedynie pierwszych kilku stron PDF-u, więc upewnienie się czy materiał rzeczywiście jest pełną wersją publikacji jest bezpośrednio związane z koniecznością pobrania go na dysk.

Video

Chomikuj.pl pozwala na 10-minutowy podgląd materiału video.

Jeśli Twój film jest wielokrotnie dłuższy wówczas sprawa jest prosta. Tak jak w poprzednich przypadkach wielokrotnie duplikujesz pierwsze (z zapasem) 11 minut materiału i przycinasz do długości pełnej wersji. Oczywiście publikujesz swoje nagranie w możliwie najwyższej rozdzielczości, tak aby ważyły odpowiednio dużo.

Jeśli wydałeś kurs, który składa się z 5-10 minutowych filmików wówczas:

 1. Zbierasz darmowe materiały promocyjne, które – dajmy na to – ważą 10 MB.
 2. Kopiujesz je wielokrotnie, aby ważyły mniej więcej tyle, ile pełna wersja produktu.
 3. Pakujesz te kopie do archiwum RAR ustawiając przy tym opcję Bez kompresji.

Następnie nazywasz archiwum Nazwa Twojego Kursu – Pełna wersja.rar i uploadujesz na serwer.

Natomiast, jeśli Twoje krótkie nagrania video (do 10 minut lub nieznacznie dłuższe) są już rozpowszechnianie, to po za standardowymi metodami dochodzenia swoich praw pozostaje Ci kilka możliwości:

 • Zduplikowanie pierwszych 2-3 min materiału (większość osób raczej nie sprawdza ich na podglądzie).
 • Pakowanie zduplikowanych próbek w małe RAR-y.
 • Stworzenie pliku z błędem (uszkodzenie pliku).
 • Zakodowanie fake’a egzotycznym kodekiem lub w egzotycznym formacie tak, by nie dało się go podejrzeć (wrzuć nawet do katalogu kodek aby się uwiarygodnić).

Tips & Tricks

Wytrawny pirat nie poddaje się po jednej próbie, ale wyciąga wnioski i szuka kolejnej wersji. Tym razem będzie starał się uniknąć fake`a, czyli nie pobierze nic co wygląda podobnie do ostatnio pobranego pliku. Aby być o krok do przodu:

 • Rozpowszechniasz plik pod różnymi nazwami, czasem w formie nazwa_materiału.pdf, czasem Nazwa Materiału (Pełna Wersja).pdf , innym razem Imię Nazwisko – Nazwa Materiału (186 stron – FULL).pdf itd.
 • Publikujesz plik w nieznacznie różniących się od siebie wersjach wagowych (rozmiar).
 • Być może – jeśli to możliwe – warto rozpowszechnić plik w kilku formatach (rozszerzeniach).

Ze względu na to, że Chomikuj.pl blokuje na żądanie publicznie udostępnianie pirackich plików, większość nielegalnych materiałów przechowywana jest w zabezpieczonych hasłem folderach. Właśnie tam będą szukali pełnych wersji najbardziej wytrwali. W związku z tym upodobnij się do wroga:

Stwórz zasłonę dymną w postaci… folderów zabezpieczonych hasłem i rzekomo zawierających pirackie pliki. Ba, możesz tam nawet wrzucić fake`i i rozdawać hasła do folderów z tymi plikami, gdy ktoś poprosi Cię o to w prywatnej wiadomości.

I ostatnia rada – uwiarygodnij się. Opublikuj trochę wartościowych, ale darmowych materiałów (wystarczy zachomikować – kilka kliknięć), spraw wrażenie że Twój Chomik żyje, podglądaj co robią inni piraci i rób DOKŁADNIE to samo (z tym, że legalnie). Staraj się wyglądać na przeciętnego chomika – to nie jest Twój fanpage ;)

Podsumowanie

Omówione strategie dobierasz w zależności od potrzeby.
Ta na ogół związana będzie z:

 • Zabezpieczeniem się przed piractwem na przyszłość i zajęciem pierwszych miejsc w wyszukiwarce ze swoim fałszywym plikiem ZANIM pojawi się tam ktoś inny z właściwym, pełnym, materiałem. Warto zainwestować w te działania szczególnie, jeśli spodziewasz się, iż Twój materiał wkrótce się rozpowszechni, ponieważ oszczędzi Ci to dużo pracy.
 • Ograniczeniem piractwa pełnych wersji plików, które zostały opublikowane poprzez stworzenie zasłony dymnej wokół nich z plików, które nie mają żadnej znaczącej wartości. W tym wypadku po za zgłoszeniem ogólnodostępnych plików jako pirackie czeka Cię więcej pracy – należy samodzielnie stworzyć porządną zasłonę dymną dla zabezpieczonych katalogów z pirackimi wersjami Twojego materiału.

Koszty zlecenia działań tego rodzaju są na tyle niskie, że w przypadku gorącego materiału powinny się bardzo szybko zwrócić. Życzę Ci, aby ta wiedza pomogła Ci znacznie zwiększyć zyski podczas organizowania kolejnych kampanii.

A jak Ty radzisz sobie z piractwem swoich materiałów?