Czy i jakie są dodatkowe koszty tworzenia i utrzymania strony?

Tak, są takie dodatkowe koszty, jednak zazwyczaj nie są one wysokie. Składają się na nie:

1. Koszty utrzymania domeny: około 50 zł rocznie

Domena to innymi słowy adres strony; np. adresem tej strony jest http://zentala.pl/. Wpisując go w przeglądarce dowolna osoba na całym świecie trafi na tę stronę. Aby było to możliwe specjalnie skonfigurowane komputery na całym świecie pracują 24h na dobę i przekierowują internautów na moją stronę. Ty także możesz zarezerwować swoją domenę, tak aby każdy mógł znaleźć Twoją stronę pod łatwym do zapamiętania i eleganckim adresem. Taka usługa kosztuje na ogół od 50 zł do 200 zł rocznie.

Spośród solidnych dostawców domen OVH ma najtańsza ofertę, dlatego gorąco polecam tę firmę.

Inni popularni dostawcy proponują domenę za złotówkę lub całkowicie za darmo, zaś za je przedłużenie każą sobie płacić horrendalne kwoty tj. około 120 zł rocznie. Podczas gdy w OVH za tę samą domenę (w tym przypadku domenę .PL) przy rejestracji zapłacisz 13 zł, zaś za przedłużenie 50 zł. W perspektywie 2 lat oszczędzasz więc niemal 50%!

Kliknij tutaj aby zobaczyć szczegółowy cennik domen w OVH.

2. Hosting: od 40 zł rocznie

Hosting to usługa utrzymania strony internetowej na specjalnie skonfigurowanym komputerze nazywanym serwerem. Dzięki niemu strona dostępna jest 24h godziny na dobę. Możesz tam trzymać przeróżne pliki lub stworzyć skrzynkę e-mail w swojej domenie aby odbierać e-maile pod eleganckim adresem typu pawel@zentala.pl.

Koszty hostingu zależą głównie od ilości odsłon Twojej strony. Wielkie korporacje płacą miliony złotych za swój hosting. Natomiast 99% nowych witryn wystarczy hosting za 50-150 zł. W momencie w którym będziesz potrzebował droższego hostingu, będzie ona przynosiła na tyle duże zyski, że trochę wyższe koszty hostingu nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu.

3. Aktualizacje skryptów – od 60 do kilkuset złotych rocznie

Aby Twoja strona nie padła ofiarą ataku hakerów – co potrafi kosztować sporo czasu, pieniędzy – należy zadbać o systematyczną aktualizację skryptów. Zazwyczaj jest to system zarządzania treścią oraz wtyczki rozszerzające jego możliwości. Z różnych powodów technicznych, w które nie będę się teraz zagłębiał, najlepiej jest aby takie aktualizacje wykonywała odpowiednio przeszkolona osoba, czasem programista.

Roczny koszt wykonywania aktualizacji zależy od złożoności serwisu. W przypadku prostych witryn wynosi około 60 zł rocznie, w przypadku bardziej złożonych – kilkaset. Jeśli zamówisz u mnie stronę WWW przez pierwszy rok będę wykonywał aktualizację gratis, później prześlę Ci ofertę aktualizacji oprogramowania na następny rok.

 

Istnieją także inne koszty stałe, nie są jednak one niezbędne aby strona internetowa działała. Są nimi na przykład koszy:

  • systemu do e-mail marketingu
  • licencje skryptów i wtyczek
  • koszty pozycjonowania strony w wyszukiwarce google

W tych przypadkach wycena jest indywidalna.